Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zagrożenie pożarowe lasów

Zagrożenie pożarowe lasów

Pożar w okolicach miejscowości Cichobórz. Udało się uratować przed spaleniem ponad 160 ha obszarów leśnych.

W dniu 13.08.2018 na terenie Nadleśnictwa Legnica w okolicach miejscowości Cichobórz miał miejsce groźny pożar lasu. Słup dymu został zauważony z wież obserwacyjnych Nadleśnictwa Legnica. W akcji gaszenia pożaru brało udział 18 zastępów straży pożarnej wspomaganych przez trzy samoloty gaśnicze dromader, które w sumie dokonały dziewięciu zrzutów wody na teren objęty pożarem oraz pracownicy Nadleśnictwa. Spaleniu uległo około 0,03 ha lasu będącego w zarządzie Nadleśnictwa Legnica oraz  3,77 ha lasu będącego w posiadaniu prywatnych właścicieli. Dzięki szybkiej reakcji administracji Lasów Państwowych i jednostek Straży Pożarnej oraz sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej udało się uratować przed spaleniem ponad 160 ha obszarów leśnych.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa panuje susza, która wpływa na wilgotność ściółki leśnej. Spadek jej wilgotności poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby wypalające ścierniska i łąki w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Ludzie korzystający z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.

W związku z utrzymującą się wysoką temperaturą powietrza, niską wilgotnością i bardzo dużym zagrożeniem pożarowym w lasach, Nadleśnictwo Legnica przypomina zasady korzystania z naszego wspólnego dobra jakim jest las.

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

  1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
    1. rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
    2. wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
    3. palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
  3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
  4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
  5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
    1. 0 - brak zagrożenia,
    2. I - zagrożenie małe,
    3. II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
    4. III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych,

Przydatne informacje.

http://zakazywstepu.lasy.gov.pl/  - mapa okresowych zakazów wstępu do lasu.

http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/index.php  - Mapa zagrożenia pożarowego lasu