Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIV edycja Konkursu dla Dzieci i Młodzieży "Uczę się bezpiecznie żyć".

XIV edycja Konkursu dla Dzieci i Młodzieży "Uczę się bezpiecznie żyć".

W dniu 4 kwietnia 2018r. w Hali Widowiskowo Sportowej OSiR w Legnicy odbyła się XIV edycja Konkursu dla Dzieci i Młodzieży "Uczę się bezpiecznie żyć"

W dniu 4 kwietnia 2018r. w  Hali Widowiskowo Sportowej OSiR w Legnicy odbyła się XIV edycja Konkursu dla Dzieci i Młodzieży "Uczę się bezpiecznie żyć". Nadleśnictwo Legnica miało zaszczyt i przyjemność współorganizować ten ciekawy projekt.
Wśród wielu zadań, jakie miały do wykonania lub rozwiązania dzieci uczestniczące w konkursie, były te o tematyce związanej z lasem. Zasady zachowania się w lesie, reakcja na zauważenie pożaru lasu, założenia ochrony przyrody i inne leśne zagadnienia nie miały przed dziećmi tajemnic. W rolę sędziów wcielili się pracownicy naszego nadleśnictwa: Inżynier Nadzoru Andrzej Majewski oraz Strażnicy Leśni Damian Bondzior i Łukasz Dziadek.
Dodatkowo odbyła się pogadanka na temat: "Jak zachować się w przypadku spotkania w lesie dzikiego zwierzęcia".
Na zakończenie laureatom konkursu puchary i nagrody wręczył m.in. Nadleśniczy Nadleśnictwa Legnica Jan Bacia, a radości i pamiątkowym zdjęciom nie było końca.

Fot.: archiwum PWSZ im.Witelona w Legnicy