Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat przyrody- Ustawa o ochronie przyrody z 2004 r. art. 13 ust. 1 mówi:

 

            obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym,

            ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska

            zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej,

            wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi,

            kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

 

Rezerwat przyrody "BREKINIA"- powierzchnia rezerwatu wynosi 2.29 ha a został utworzony 31 grudnia 1993 r. Położony jest koło wsi Mierzowice przy szosie prowadzącej do Prochowic. Celem ochrony jest jedyne w nizinnej części regionu legnickiego stanowisko jarzębu brekini Sorbus torminalis. Wśród roślin kwiatowych na uwagę zasługują pokaźne połacie konwalii majowej, którym towarzyszy kokoryczka wielkokwiatowa.


Rezerwat przyrody "TORFOWISKO KUNICKIE" -  powierzchnia rezerwatu wynosi 11.83 ha. Został utworzony 12 listopada 1996 r. Rezerwat zlokalizowany jest przy granicy zabudowań wsi Kunice, około 200 m od szosy Kunice-Pątnów. Celem ochrony jest zachowanie fitocenoz bagiennych oraz pokładów torfu. W skład rezerwatu wchodzą obszary leśne i zabagnione odznaczające się dużą różnorodnością zespołów roślinnych (łącznie 27 zespołów) szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę niewielką, bo wynoszącą prawie 12 ha, pow. tego rezerwatu. W rezerwacie stwierdzono 558 taksonów roślin: 267 stanowią glony, 32 to mchy, 6 paprotników, 253 rośliny okrytonasienne.

 

Rezerwat przyrody "PONIKWA"-  powierzchnia rezerwatu wynosi 8.32 ha.  Został utworzony 5 stycznia 2001 r. Leży w powiecie legnickim, w gminie Kunice, około 300 m na północ od wsi Pątnów Legnicki. Pod względem administracyjnym PGL ?Lasy Państwowe? rezerwat położony jest w obrębie Legnica, Leśnictwie Dobrzejów. Rezerwat służyć ma w pierwszym rzędzie ochronie kruszczyka połabskiego, jest to roślina zagrożona w skali globalnej. Innym argumentem przemawiającym za ochroną jest obecność licznych źródlisk, które zasilają w wodę, niewielki ols wykształcony w lokalnym zagłębieniu terenu.

 
Rezerwat przyrody "ZIMNA WODA"-  powierzchnia rezerwatu wynosi 60.34 ha. Utworzony 19 lutego 1987 r. Rezerwa położony jest w gminie Lubin pomiędzy miejscowościami Zimna Woda i Lisiec. Przedmiotem ochrony jest las grądowy z licznymi drzewami- potencjalnymi pomnikami przyrody oraz stanowiskami rzadkich i chronionych roślin i ptaków. W rezerwacie występuje wiele okazałych drzew o cechach drzew pomnikowych. Obszar rezerwatu jest siedliskiem rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Do najcenniejszych składników flory należą: podejźrzon marmurowy Botrychium matricariifolium, kukułka Fuchsa Dactylorhiza fuchsii, listera jajowata Listera ovata,wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum, pirwiosnek wyniosły Primula elatior, czosnek niedźwiedzi Allium ursinum, śnieżyca wiosenna Leucoium vernum oraz gatunki niechronione, ale dość rzadkie na niżu- trybuła lśniąca Anthriscus nitida, żywiec cebulkowy Dentaria bulbifera, bez koralowy Sambucus racemosa.

 

Rezerwat przyrody "BŁYSZCZ"- rezerwat został utworzony 5 stycznia 2001 r. Rezerwat ogółem zajmuje powierzchnię 54,46 ha. Głównym gatunkiem chronionych roślin jest, podobnie jak w rezerwacie  Ponikwa , gatunek storczyka- kruszczyk połabski. Występują tu również inne gatunki roślin będące pod ochroną, jest ich 21 w tym 13 znajduje się pod ścisłą ochroną. Gatunków będących pod ochroną częściową w rezerwacie występuje 8. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 30 gatunków lęgowych, w tym dzięcioła średniego Dendrocopus medius i czarnego Dryocopus martius.

 

Rezerwat przyrody "ŁĘG KOREA"- data utworzenia rezerwatu to 5 stycznia 2001 r. Powierzchnia zajmowana przez rezerwat wynosi 79.27 ha. Położony jest na granicy powiatów Legnica i Lubin, w gminach Prochowice i Ścinawa. Mianem Łęgu Korea określa się obszar leśno- bagienny leżący między rzekami Kaczawą, Odrą a Boberkiem. Na terenie rezerwatu znajduje się pięć zniszczonych bunkrów z okresu wojny, znajdują się na skraju lasu od strony Odry. Florę rezerwatu reprezentują niektóre cenne gatunki tj.: kruszczyk szerokolistny Epipactis helleborine, gnieżnik leśny Neottia nidus-avis, kosaciec syberyjski Iris sibirica, śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis, wilczomlecz błotny Euphorbia palustris, dzięgiel litwor nadbrzeżny Angelica archangelica ssp. litoralis, osoka aloesowata Stratiotes aloides. Obszar rezerwatu wyróżnia się również pod względem występującej tu awifauny. Stwierdzono tu szczególnie duże zagęszczenie pokrzywnicy oraz jedne z największych zagęszczeń na Śląsku dzięcioła dużego Dendrocopus major i grubodzioba Coccothraustes coccotrhraustes. Do pozostałych spotykanych tu gatunków należą m.in.: muchołówka szara Muscicapa striata, muchołowka białoszyja Ficedula albicollis, muchołowka żałobna Ficedula hypoleuca, dzięcioł czarny Drycopus martius, żuraw Grus grus, błotniak stawowy Circus aeruginosus, trzmielojad Pernis apivorus, zimorodek Alcedo atthis, myszołow Buteo buteo. Do pozostałych cennychgatunków zwierząt spotykanych  na terenie rezerwatu należą: kumak nizinny Bombina bombina, ropuch szara Bufo bufo, rzekotka drzewna Hyla arborea, żaba wodna Rana esculenta, żaba trawna Rana temporaria, jaszczurka żyworodna Lacerta vivipara, padalec zwyczajny Anguis fragilis, zaskroniec zwyczajny Natrix natrix, bóbr europejski Castor fiber, kuna leśna Martes martes.












 

 

 

 

 

 

 

 


 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Szkółka kontenerowa

Szkółka kontenerowa

Czym jest szkółkarstwo? To nic innego, jak produkcja drzew i krzewów w bardziej lub mniej kontrolowanych przez człowieka warunkach.

Szkółkarstwo kontenerowe

            Czym jest szkółkarstwo? To nic innego, jak produkcja drzew i krzewów w bardziej lub mniej kontrolowanych przez człowieka warunkach. Szkółki leśne możemy podzielić na dwie wyróżniające się już na pierwszy rzut oka kategorie.

Tak zwane "tradycyjne" szkółki - to szkółki gruntowe. Oznacza to, że sadzonki produkowane są w glebie, uprzednio przygotowanej przez człowieka, później nawożone, pielęgnowane, chronione przed szkodliwymi organizmami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Fot. 1. Buk wychodzi z gleby (fot. R. Palczewski)

Fot. 2. Sadzonki buka rosnące w gruncie - szkółka leśna w Miłogostowicach (fot. M. Żuczkowski)

Jednak kontrola człowieka nad tymi wszystkimi czynnikami -  choćby  pogodą, jest tak naprawdę znikoma. Szkółki gruntowe są usytuowane zazwyczaj na terenach leśnych, podzielone na kwatery produkcyjne, poprzedzielane tzw. kulisami starszych drzew, tak, aby stworzyć sadzonkom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Gdy osiągną już odpowiedni wiek i rozmiary - są wprowadzane na uprawy leśne i zaczynają tworzyć nowy las. Sadzonki wyprodukowane w szkółce gruntowej mają tzw. odkryty system korzeniowy.

Fot. 3. Sadzonki sosny zwyczajnej otulone kulisami (fot. M. Żuczkowski)

 

Szkółki kontenerowetrudnią się produkcją sadzonek w pełni kontrolowanych warunkach (przynajmniej w pierwszym okresie życia sadzonek). Cała przygoda zaczyna się w hali produkcyjnej, w której specjalne kontenery są dezynfekowane, napełniane substratem torfowym, a następnie precyzyjny siewnik wysiewa po jednym lub dwa nasiona do każdej pojedynczej celi kontenera. Wszystko jest wykonywane w pełni automatycznie dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej. Niektóre nasiona - np. buka, są umieszczane w kontenerach ręcznie, po uprzednim przygotowaniu kontenerów przez maszyny.

Fot. 4. Nasionko buka w kontenerze (fot. M. Żuczkowski)

     Tak przygotowane kontenery zostają przewiezione do tuneli foliowych, gdzie panuje ustalona przez człowieka wilgotność i temperatura. W cieplarnianych warunkach nasiona kiełkują, a siewki są trzymane w namiotach przez ok.. 2 - 3 tygodnie, następnie są hartowane i przewożone na otwarte pola hodowlane, gdzie pozostają aż do jesieni, albo nawet wiosny przyszłego roku. Dzięki technologii oraz możliwości zapewnienia drzewkom odpowiednich warunków w początkowej fazie wzrostu - na szkółkach kontenerowych można przeprowadzić aż trzy kampanie siewne rocznie, co znacznie zwiększa produkcję.

    Fot. 5. Małe sosny przygotowujące się do wyjścia z namiotu (fot. M. Żuczkowski)

Kolejną różnicą jest to, że w przypadku sadzonek produkowanych w kontenerach mówimy o tzw. zakrytym systemie korzeniowym. Korzeń przerasta substrat, w którym rośnie, tworząc tzw. bryłkę korzeniową i dzięki temu nawet, jeżeli sadzonka zostanie posadzona w bardzo trudnych warunkach, da sobie radę, ponieważ korzenie mają zapas substancji odżywczych i wody. Dzięki zakrytemu systemowi korzeniowemu drzewka nie wysychają w czasie transportu.

Fot. 6. Z taką bryłką można podbić las (fot. M. Żuczkowski)

 

Leśna szkółka kontenerowa w Miłogostowicach

Szkółka kontenerowa rośnie w oczach! Wszystko zaczęło się od wycięcia drzew pod budowę.

Fot. 7. Przygotowania - karczowanie pniaków (fot. M. Żuczkowski, lipiec 2013)


Następnie przystąpiono do prac ziemnych, zakładania instalacji i wyrównywania gruntu.

 

Fot. 8. Prace ziemne (fot. M. Żuczkowski, wrzesień 2013)

Powstał podziemny zbiornik filtrujący wodę spływającą z pól hodowlanych,  a nieopodal zaczęły wznosić się mury budynku socjalnego, hali produkcyjnej i chłodni do przechowywania sadzonek zimą.

Fot. 9. Zasypywanie zbiornika (fot. R. Palczewski, październik 2013)

Fot. 10. Z tyłu hala produkcyjna i budynek socjalny, a na pierwszym planie fundamenty chłodni do przechowywania sadzonek (fot. R. Palczewski, listopad 2013)

Bardzo szybko wyrosły z ziemi stalowe szkielety tuneli foliowych, w których przez pierwsze tygodnie będą trzymane sadzonki. Pola hodowlane i powierzchnia produkcyjna pod tunelami foliowymi zostanie wyłożona kostką brukową, aby umożliwić transport wewnętrzny sadzonek wózkami widłowymi, a także odbiór dużych ilości sadzonek przez samochody ciężarowe.

Fot. 11. Jeszcze trochę pracy i ruszy produkcja! (fot. R. Palczewski, listopad 2013)

Przed nami jeszcze dużo pracy. Potrzeba czasu, by zapewnić szkółce odpowiednią infrastrukturę i wyposażyć ją w nowoczesny sprzęt.

 Fot. 12. Jeszcze dużo intensywnej pracy - plan startu produkcji na szkółce - marzec 2014 (fot. R. Palczewski, listopad 2013)

Chcieliśmy dodać, że szkółka oprócz produkcji sadzonek będzie również zajmować się prowadzeniem zajęć edukacyjnych, do czego posłuży nowa sala edukacyjna, a także planowana do wykonania na 2014 rok ścieżka przyrodnicza "Organizm lasu", która będzie przebiegać wokół szkółki i pozwoli przyswoić miłośnikom lasu informacje dotyczące funkcjonowania samej szkółki, jak również specyfiki zabiegów wykonywanych w leśnictwie i skomplikowanych zależności pomiędzy wszystkimi elementami lasu, które sprawiają, że jest spójnym organizmem. Trzeba zauważyć, że tereny wokół szkółki są niezwykle ciekawe nie tylko z przyrodniczego punktu widzenia, ale również ze względu na swoją historię - to teren byłej jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. 

Fot. 13. Lasy wokół szkółki w Miłogostowicach są ciekawe i tajemnicze. Na zdjęciu schron zaadoptowany przez Nadleśnictwo Legnica na zimowisko dla nietoperzy (fot. J. Szczukiewicz)

Zapraszamy do odwiedzania Dziennika Szkółki, w którym będziemy zamieszczać aktualne informacje na temat postępu budowy i funkcjonowania szkółki. Prawdopodobnie zaczniemy produkcję już na wiosnę 2014 roku!

GALERIA ZDJĘĆ.
 

Fot. 14. Pierwsze prace - wykopywanie i zabezpieczanie starych zraszaczy (fot.M.Żuczkowski;lipiec 2013)

Fot. 15. Karczowanie pniaków (fot. M. Żuczkowski; lipiec 2013)

Fot. 16. Powoli można już zacząć kopać (Fot. M. Żuczkowski; lipiec 2013)

Fot. 17. Początek prac ziemnych - krajobraz księżycowy (fot. M. Żuczkowski; sierpień 2013)

Fot. 18. Najpierw z ziemi zaczęły wyrastać fundamenty (fot. M. Żuczkowski; sierpień 2013)

Fot. 19. Utwardzanie gruntu (fot. M. Żuczkowski; wrzesień 2013)

Fot. 20. W oddali widać pierwsze mury budynku socjanego; na pierwszym planie fundamenty chłodni (fot.M.Żuczkowski; wrzesień 2013)

Fot. 21. Budynek socjalny i hala produkcyjna (fot. R. Palczewski; pażdziernik 2013)

Fot. 22. To stąd sadzonki będą wyjeżdżać na ploa hodowlane (fot. R. Palczewski; listopad 2013)

Fot.23. Wnętrze hali produkcyjnej (fot. R. Palczewski; listopad 2013)

Fot. 24. Już wkrótce rusztowania znikną i budynek zacznie tętnić życiem (fot. R. Palczewski; listopad 2013)

Fot. 25. Niedługo cały plac zostanie pokryty kostką (fot. R. Palczewski; listopad 2013)

Fot.26. To już nie krajobraz księżycowy - szkółka kontenerowa nabiera realnych kształtów.(fot. M.Żuczkowski styczeń 2014).

Fot.27 Tunele foliowe mają długość 68 m (fot. M.Żuczkowski styczeń 2014).

Fot.28 Tunele foliowe mają już ogrzewanie. (fot. M.Żuczkowski styczeń 2014).

Fot.29 Postępy w budowie chłodni. (fot. M.Żuczkowski styczeń 2014).

Fot.30 Już lada chwila (fot. R. Palczewski)

Fot.31 Końcowe prace przy budowie chłodni (fot. R. Palczewski)

Fot.32 Kontenery już czekają na rozpoczęcie produkcji (fot. R Palczewski)

Fot.33 Pola hodowlane w ostatniej fazie budowy (fot. R. Palczewski)