Wydawca treści Wydawca treści

INFORMACJE OGÓLNE O NADLEŚNICTWIE

Położenie nadleśnictwa, wg regionalizacji przyrodniczo-leśnej

Lasy Nadleśnictwa Legnica, wg regionalizacji przyrodniczo-leśnej położone są w V Krainie Śląskiej i zlokalizowane są w zachodniej części Niziny Śląskiej. Teren nadleśnictwa rozciąga się w przybliżeniu między 51o a 52o szerokości geograficznej północnej oraz 16o a 17o długości geograficznej wschodniej.

 

 

Obszar nadleśnictwa ma w zasadzie charakter nizinny z lokalnymi obniżeniami oraz dużą ilością pasm i wzniesień morenowych. Wysokość nad poziom morza waha się w granicach od 90 do 180 m. Lasy nadleśnictwa usytuowane są w zlewni Bałtyku, w dorzeczu Odry, w zlewni lewobrzeżnych dopływów Odry.

Pod względem klimatycznym wg "Regionalizacji przyrodniczo-leśnej Polski na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" obszar Nadleśnictwa Legnica położony jest w strefie ekoklimatycznej Środkowopolskiej (B); w makroregionie Wyżyn Dolnośląskich. Klimat ten posiada cechy klimatu ciepłego i wilgotnego. Kształtowany jest przez wpływy zarówno oceaniczne jak i kontynentalne. Dużą role przy kształtowaniu warunków mikroklimatycznych tego terenu odgrywa wpływ cieków wodnych. Długość okresu wegetacyjnego wynosi ok. 220 dni i należy do najdłuższych w Polsce.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści!

 

Wędrując, przejeżdżając przez nasze lasy szlakami turystycznymi i drogami możecie Państwo doznać nieprzyjemnego wrażenia gwałtownych zmian w lasach Nadleśnictwa Legnica. Na terenie Dolnego Śląska w latach 2015-2016 miała miejsce susza. Niedobór wody występuje również w 2018 r., który wpłynął negatywnie na kondycje lasów iglastych i liściastych, na osłabienie drzewostanów oraz pogorszenie się walorów estetycznych (uschnięte drzewa, połamane drzewa przez wiatry).

Pracownicy nadleśnictwa spodziewają się dalszego pogorszenia stanu zdrowotnego drzewostanów. Zapobieganie dalszym negatywnym zmianom w naszych lasach nie jest łatwe. Nie mamy wpływu na warunki pogodowe. Wiele dni bez opadów i wyższa od przeciętnej temperatura sprzyja rozwojowi chorób i powoduje łatwiejsze opanowanie drzew przez szkodniki. Prognozy na przyszłość nie rysują się optymistycznie.

 

Czy możemy temu zapobiec?

Nie. Natomiast możemy nieco zmniejszyć skutki poprzez wycięcie drzew w drzewostanach , w których zinwentaryzowano uszkodzenia oraz osłabienia. W celu ochrony przed postępującym zamieraniem drzew, podejmujemy działania, które mogą wpłynąć negatywnie na Państwa odczucia, ponieważ czasem zmiany mają charakter gwałtowny i obniżają walory estetyczne. Pozyskanie (wycinka) drzew
i ich wywóz mogą również wpłynąć na estetykę miejsca, w którym Państwo mieszkacie i wypoczywacie oraz mogą wystąpić trudności na szlakach turystycznych. W miejscach po wyciętych drzewach
w przyszłości zostaną posadzone nowe drzewa.

 

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

 

Wszystkie prace, które wykonujemy, prowadzimy z myślą o przyszłych pokoleniach – zarówno ludzi jak i lasu.

 

Zależy Nam na zachowaniu trwałości lasu!