Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez  inżyniera nadzoru.

Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Stanowisko do spraw edukacji i promocji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa, Biuletynu Informacji Publicznej i fan page'u nadleśnictwa na Facebooku.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści!

 

Wędrując, przejeżdżając przez nasze lasy szlakami turystycznymi i drogami możecie Państwo doznać nieprzyjemnego wrażenia gwałtownych zmian w lasach Nadleśnictwa Legnica. Na terenie Dolnego Śląska w latach 2015-2016 miała miejsce susza. Niedobór wody występuje również w 2018 r., który wpłynął negatywnie na kondycje lasów iglastych i liściastych, na osłabienie drzewostanów oraz pogorszenie się walorów estetycznych (uschnięte drzewa, połamane drzewa przez wiatry).

Pracownicy nadleśnictwa spodziewają się dalszego pogorszenia stanu zdrowotnego drzewostanów. Zapobieganie dalszym negatywnym zmianom w naszych lasach nie jest łatwe. Nie mamy wpływu na warunki pogodowe. Wiele dni bez opadów i wyższa od przeciętnej temperatura sprzyja rozwojowi chorób i powoduje łatwiejsze opanowanie drzew przez szkodniki. Prognozy na przyszłość nie rysują się optymistycznie.

 

Czy możemy temu zapobiec?

Nie. Natomiast możemy nieco zmniejszyć skutki poprzez wycięcie drzew w drzewostanach , w których zinwentaryzowano uszkodzenia oraz osłabienia. W celu ochrony przed postępującym zamieraniem drzew, podejmujemy działania, które mogą wpłynąć negatywnie na Państwa odczucia, ponieważ czasem zmiany mają charakter gwałtowny i obniżają walory estetyczne. Pozyskanie (wycinka) drzew
i ich wywóz mogą również wpłynąć na estetykę miejsca, w którym Państwo mieszkacie i wypoczywacie oraz mogą wystąpić trudności na szlakach turystycznych. W miejscach po wyciętych drzewach
w przyszłości zostaną posadzone nowe drzewa.

 

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

 

Wszystkie prace, które wykonujemy, prowadzimy z myślą o przyszłych pokoleniach – zarówno ludzi jak i lasu.

 

Zależy Nam na zachowaniu trwałości lasu!