Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści!

 

Wędrując, przejeżdżając przez nasze lasy szlakami turystycznymi i drogami możecie Państwo doznać nieprzyjemnego wrażenia gwałtownych zmian w lasach Nadleśnictwa Legnica. Na terenie Dolnego Śląska w latach 2015-2016 miała miejsce susza. Niedobór wody występuje również w 2018 r., który wpłynął negatywnie na kondycje lasów iglastych i liściastych, na osłabienie drzewostanów oraz pogorszenie się walorów estetycznych (uschnięte drzewa, połamane drzewa przez wiatry).

Pracownicy nadleśnictwa spodziewają się dalszego pogorszenia stanu zdrowotnego drzewostanów. Zapobieganie dalszym negatywnym zmianom w naszych lasach nie jest łatwe. Nie mamy wpływu na warunki pogodowe. Wiele dni bez opadów i wyższa od przeciętnej temperatura sprzyja rozwojowi chorób i powoduje łatwiejsze opanowanie drzew przez szkodniki. Prognozy na przyszłość nie rysują się optymistycznie.

 

Czy możemy temu zapobiec?

Nie. Natomiast możemy nieco zmniejszyć skutki poprzez wycięcie drzew w drzewostanach , w których zinwentaryzowano uszkodzenia oraz osłabienia. W celu ochrony przed postępującym zamieraniem drzew, podejmujemy działania, które mogą wpłynąć negatywnie na Państwa odczucia, ponieważ czasem zmiany mają charakter gwałtowny i obniżają walory estetyczne. Pozyskanie (wycinka) drzew
i ich wywóz mogą również wpłynąć na estetykę miejsca, w którym Państwo mieszkacie i wypoczywacie oraz mogą wystąpić trudności na szlakach turystycznych. W miejscach po wyciętych drzewach
w przyszłości zostaną posadzone nowe drzewa.

 

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

 

Wszystkie prace, które wykonujemy, prowadzimy z myślą o przyszłych pokoleniach – zarówno ludzi jak i lasu.

 

Zależy Nam na zachowaniu trwałości lasu!