Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

Ochrona gatunkowa -jest to forma ochrony przyrody polegająca na zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, grzybów i zwierząt oraz ich siedlisk, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Na terenie Nadleśnictwa występuje:

- 10 gatunków płazów objętych ochroną min. żaba trawna, ropucha zielona, traszka grzebieniasta,rzekotka drzewna,

- 5 gatunków gadów objętych ochroną min. jaszczurka zwinka, żmija zygzakowata,

- 14 gatunków ssaków objętych ochroną min. wiewiórka, bóbr europejski, wydra,

- 123 gatunki ptaków min. myszołów, żuraw, bielik, dzięcioł zielonosiwy, muchołówka białoszyja, bocian czarny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści

Drodzy Mieszkańcy i Turyści!

 

Wędrując, przejeżdżając przez nasze lasy szlakami turystycznymi i drogami możecie Państwo doznać nieprzyjemnego wrażenia gwałtownych zmian w lasach Nadleśnictwa Legnica. Na terenie Dolnego Śląska w latach 2015-2016 miała miejsce susza. Niedobór wody występuje również w 2018 r., który wpłynął negatywnie na kondycje lasów iglastych i liściastych, na osłabienie drzewostanów oraz pogorszenie się walorów estetycznych (uschnięte drzewa, połamane drzewa przez wiatry).

Pracownicy nadleśnictwa spodziewają się dalszego pogorszenia stanu zdrowotnego drzewostanów. Zapobieganie dalszym negatywnym zmianom w naszych lasach nie jest łatwe. Nie mamy wpływu na warunki pogodowe. Wiele dni bez opadów i wyższa od przeciętnej temperatura sprzyja rozwojowi chorób i powoduje łatwiejsze opanowanie drzew przez szkodniki. Prognozy na przyszłość nie rysują się optymistycznie.

 

Czy możemy temu zapobiec?

Nie. Natomiast możemy nieco zmniejszyć skutki poprzez wycięcie drzew w drzewostanach , w których zinwentaryzowano uszkodzenia oraz osłabienia. W celu ochrony przed postępującym zamieraniem drzew, podejmujemy działania, które mogą wpłynąć negatywnie na Państwa odczucia, ponieważ czasem zmiany mają charakter gwałtowny i obniżają walory estetyczne. Pozyskanie (wycinka) drzew
i ich wywóz mogą również wpłynąć na estetykę miejsca, w którym Państwo mieszkacie i wypoczywacie oraz mogą wystąpić trudności na szlakach turystycznych. W miejscach po wyciętych drzewach
w przyszłości zostaną posadzone nowe drzewa.

 

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

 

Wszystkie prace, które wykonujemy, prowadzimy z myślą o przyszłych pokoleniach – zarówno ludzi jak i lasu.

 

Zależy Nam na zachowaniu trwałości lasu!